Kategorie na lovci

Seznam všeho zboží


Rozšířené vyhledávání
Vyhledávání podle parametrů

Zapomenuté heslo?
Zapomněl jste své přihlašovací jméno?
Nemáte dosud účet? Registrace

Vzduchovky Slavia

Zkuste si tipnout, které zbraně z bohatého portfolia České zbrojovky a. s., Uherský Brod, mají nejdelší tradici. Bystrý čtenář zašilhá na nadpis a briskně odpoví: vzduchovky. A i když to někoho možná trochu překvapí, tahle odpověÄŹ je správná.

Vzduchové pušky klasické zlamovací koncepce se v uherskobrodském závodě vyrábějí ve velkých počtech už od roku 1945 s pouze čtyřletou přestávkou začátkem 50. let, vždy se těšily velké oblibě a dobře se prodávají dodnes. Kolik jiných světových zbrojních firem se může pochlubit srovnatelnou kontinuitou? Kdybychom se na věc podívali ještě trochu podrobněji, můžeme k tradici výroby vzduchovek v Uherském Brodě směle připojit hrdé označení SINCE 1939. Právě na jaře tohoto osudového roku totiž poprvé nabrala pevné kontury myšlenka na doplnění výrobního programu uherskobrodského závodu tehdejší akciové společnosti Česká zbrojovka o produkty pro civilní trh, mezi nimiž nechyběly vzduchové zbraně. Tehdejší vedení firmy to vzalo od podlahy a dalo zelenou konstrukci hned několika modelů zlamovacích a opakovacích vzduchových pušek a navrch ještě vzduchové pistole. Za války sice nakonec v Uherském Brodě vznikl jen malý počet hotových vzduchovek, zato se hodně sočástek rozpracovalo, což pak po osvobození usnadnilo následující bouřlivý rozmach tohoto směru výroby. Poválečný rozběh V roce 1945 se za nových hospodářských poměrů tak trochu z nouze, nicméně ve výsledku úspěšně začínalo s výrobou jednoduché zlamovací vzduchovky ČZ 236 ráže 4,5 mm. Tu ovšem už v roce 1946 začaly pomalu střídat nové, technologicky zjednodušené modely řady ČZ 800. Právě osmistovky položily pevné základy dalšího rozvoje tohoto segmentu uherskobrodského výrobního programu. Pro pořádek a úplnost je ještě nutné zmínit, že od roku 1947 továrna v Uherském Brodě vyráběla také pozoruhodné výcvikové opakovací pušky vz. 35/46 a vz. 47, které sice byly ukázkou zdatnosti podniku, nicméně z hlediska dalšího vývoje představovaly jakousi slepou větev. Začátkem 50. let, jak už o tom byla řeč, se od produkce vzduchovek nakrátko upustilo – jednoduše proto, že uherskobrodská továrna dostala za úkol soustředit se na urychlené přezbrojení naší armády novými samopaly a samonabíjecími puškami. Dost rychle se ale ukázalo, že takto vyhrocená specializace je z hlediska hospodaření cesta do pekel, takže už v roce 1954 se začalo jednat o opětovném návratu vzduchovek do uherskobrodského portfolia.

Zrození značky Slavia…

Řeč ovšem tehdy nebyla o prostém opětovném náběhu již jednou vyráběných modelů, s čestnou výjimkou pušky ČZ 803. Namísto toho doputovala do Uherského Brodu Docela zajímavou oklikou přes národní podnik Amati Kraslice (který se jinak věnoval výrobě dechových a bicích hudebních nástrojů) modelová řada slavné meziválečné firmy L. Kotek z Krnska, jmenovitě vzduchovky Stella 508, 512, 515, 518, 519, 522 a 523. Od národního podniku Závody přesného strojírenství (ZPS), jak se tehdy Česká zbrojovka Uherský Brod právě nazývala, se ale nechtělo, aby se tohoto sortimentu v této podobě. Naopak – mimo jiné v důsledku potíží, které s tímto programem měl podnik Amati – odběratelé vyžadovali, aby uherskobrodský podnik převzaté typy konstrukčně zlepšil, v některých případech nahradil kvalitnějšími modely a kromě toho zvolil jiné modelové označení. Na podzim roku 1954 proto v souvislosti s opětovným náběhem výroby vzduchovek přišel národní podnik ZPS Uherský Brod s návrhem použít pro tyto zbraně název Slavia. Nápad se zákazníkům zalíbil, a tak mohla být na jaře 1955 přihlášena k registraci nová, dodnes používaná ochranná známka v podobě kombinace známky „UB v hlavni“ a jména Slavia.

…a nástup šestistovek

Pokud šlo o modelové přečíslování, tady si v ZPS Uherský Brod poradili jednoduše. Prostě systém firmy Kotek transponovali o stovku výše, čímž vznikla dodnes používaná šestistovková modelová řada. Do rodiny vzduchovek Slavia zpočátku patřily základní modely 603, 608, 612, 615 a 618 s několika podvariantami (614, 617, 619). Už koncem 50. let, s tím, jak se uherskobrodské vzduchové zbraně stávaly stále oblíbenějším exportním zbožím, se poněkud naddimenzovaná nabídka pročistila a ve výrobě nakonec zůstaly tři nejperspektivnější modely Slavia: 612, 618 a nově 620, který představoval další rozvinutí úspěšného typu 603, což byl pro změnu modernizovaný model 803.

Šestsetdvanáctka ráže 4,5 mm byla puška z rodu tzv. dětských vzduchovek, dosti slabá a s hladkým vývrtem, které se do druhé poloviny 60. let vyrobilo přes 150 tis. kusů. Výkonnější byla mimořádně populární šestsetosmnáctka, také ráže 4,5 mm a nabízená s drážkovaným nebo hladkým vývrtem – té se do druhé poloviny 70. let zhotovilo víc než 1,5 mil. kusů! No a šestsetdvacítku, poměrně silnou a přesnou zlamovací vzduchovou pušku ráže 4,5 mm, asi nemusíme nijak zvlášť představovat, neboť mnoho čtenářů ji jistě ještě zažilo v praxi, pokud s ní nestřílejí dodnes. Vyráběla se až do poloviny 70. let, celkem vzniklo přes 800 tis. kusů a u nás i v cizině na ní vyrostl nejeden začínající střelec.

Generační skok

Ve druhé polovině 60. let bylo v uherskobrodské zbrojovce rozhodnuto provést modernizaci jejího sortimentu vzduchových pušek. Za základ dalšího vývoje byl vybrán kvalitní model Slavia 620, který měl být „vyladěn“ pro potřeby přesnější terčové střelby. Věci se ujal uznávaný odborník Ing. Alexandr Koten, jehož úkolem bylo rekonstruovat šestsetdvacítku s co největší dědičností již vyráběných sočástí – proto se ostatně nové pušce zpočátku říkalo jednoduše Slavia 621 Sport. Nová vzduchovka, jejíž první prototyp byl hotov už v roce 1968, se mohla pochlubit automatickou pojistkou aktivovanou při napnutí pístu, regulovatelnou spouští a stavitelnými mířidly. Po dalším dopracování se zbraň dostala v roce 1972 do výroby pod označením Slavia 630 Standard, v roce 1977 ji v Uherském Brodě mírně modifikovali – a od té doby se vyrábí ve víceméně stejné podobě dodnes.

V zásadě stejný byl případ ještě více vyšlechtěného terčového modelu Slavia 631 Lux: tato velmi oblíbená vzduchovka – spousta z nás s ní za bývalého režimu prodělala střelecký výcvik při povinném předmětu branná výchova – se vyrábí bez přestání od roku 1973 s dílčí modernizací v roce 1977. Typická je pro ni pojistka hlavně (známé „šoupátko“ pod hlavní) a ergonomicky dobře vyřešená pažba typu Monte Carlo se zvýšeným hřbetem a dosti mohutným předpažbím. Kromě toho má na povrchu vzduchového válce vyfrézovány drážky pro nasazení dioptru nebo zaměřovacího dalekohledu.

O tom, že šestsettřicítkami poskočila Česká zbrojovka ve vývoji dostatečně daleko, kromě samotné doby a objemu výroby těchto vzduchovek (v květnu 2003 se slavil jeden a půl milionu vyrobených kusů!) nelépe svědčí, že nedávný nový přírůstek této rodiny, výkonná Slavia 634, konstrukčně přímo navazuje na úspěšný model 631.

Výborný spoušťový mechanismus

Na světě je spousta modelů zlamovacích vzduchovek – tak proč by měl zákazník sáhnout právě po uherskobrodských modelech Slavia? Předně proto, že jsou opravdu dobře zkonstruované. Navíc jejich jednoduché, avšak efektivní technické řešení je za ty roky důkladně prověřené. Zvláště zmínit zaslouží jejich spoušťový mechanismus, který u vzduchovek této cenové skupiny obvykle nebývá důvodem k pochvale – spouště běžně přímo zabírají do ozubu táhla pístu a výsledkem je špatný chod s velmi omezenou možností regulace. Uherskobrodské šestsettřicítky se ovšem téhle lapálii vyhnuly. Jejich konstruktér mezi táhlo pístu a spoušť vložil záchyt táhla pístu, který je v nataženém stavu podepřený horním koncem spoušťové páky. Díky vhodně zvolenému sklonu ozubu se pak na spoušť přenáší jenom malá část tlaku pružiny pístu. Ve výsledku je chod spouště velmi krátký a její odpor závisí převážně na tlaku pružiny spouště, čímž se otevírá možnost plnohodnotné regulace. U jednoduššího a levnějšího modelu Slavia 630 se musí pro nastavení spouště vyjmout celý mechanismus z pažby, u Slavie 631 (stejně jako z ní odvozené Slavie 634) se dá předpětí spoušťové pružiny upravovat šroubem v lčíku.

Další plusy

Pak je tu samozřejmě také otázka bezpečnosti – jak už jsme zmínili, u všech šestsettřicítkových Slavií se při sklopení hlavně automaticky zajistí spoušť, kterou je pak před výstřelem nutné odjistit stisknutím tlačítka na zadním čele vzduchového válce. Manipulace se zbraní to nekomplikuje. Bezproblémové je i ovládání pojistky hlavně u modelů 631 a 634. Vzduchovky Slavia 630 a 631 se relativně pohodlně natahují – což je detail, na který není dobré zapomínat. Vzduchové zbraně totiž často slouží pro základní střelecký výcvik mládeže, a k čemu je dobrá vzduchovka, kterou dítě nenatáhne. Uherskobrodské zbraně mají naštěstí velmi dobře zvolený poměr pák, který umožňuje stlačit pružinu pístu menší silou. Děti přibližně od deseti let by tedy s natahováním již neměly mít problémy. Nesmíme zapomenout ani na dlouhodobě kvalitní výrobu. K tomu malou poznámku: příznivci zbraní dobře vědí, že od roku 2003 se uherskobrodské vzduchovky Slavia vyrábějí v rámci kooperace České zbrojovky a. s. se slovenskou společnosti ZVS Holding, a. s. Spolupráce je to v zásadě úspěšná, ostatně jinak by asi netrvala dodnes, takže ani tento outsourcing úroveň kvality vzduchových pušek řady šestsettřicet nijak neovlivnil. Aby toho nebylo málo: vzduchovky Slavia se mohou pochlubit velkou spolehlivostí a životností. Potřeba je vlastně jen pravidelně vyměňovat těsnění pístu a hlavně, případně též pružinu pístu. Nu a pak nám zbývají takové „detaily“, jako je třeba cena (pohybuje se kolem 3000 Kč, takže uherskobrodské Slavie stále patří k tomu nejlevnějšímu na trhu) nebo dostupnost servisu, které se dají rovněž považovat za významné plusy.

Co to umí?

Střelce kromě všeho výše řečeného pochopitelně nejvíc zajímá, jak zbraň střílí. Slavia 631 má konstrukčně velký „přesnostní“ potenciál, který podporují výborně čitelná regulovatelná mířidla. Stav děr v terči však nakonec hodně závisí na střelách. Když do diabolek trochu zainvestujete, měli byste se na standardní vzdálenost 10 metrů vejít do třináctimilimetrového rozptylu. S trochou umu a štěstí se dá očekávat ca 10 milimetrů, ba i méně. Což je na vzduchovku za necelé tři tisíce nepochybně skvělý výkon.Konkrétně šestsettřicetjednička navíc dokáže podávat úctyhodné výkony i na větší vzdálenosti. Opět hodně závisí na diabolkách, u speciálních terčových střel se dá ovšem i na „pistolových“ 25 metrů nastřílet rozptyl i pod 30 mm.

Slavia 634 Slavia 630 a Slavia 631 jsou vzduchovky z časů, kdy pro volně prodejné vzduchové zbraně platil limit úsťové energie střely 7,5 J. A tak to také je, přes tuto energii se uživatel standardně nedostane. Mezitím se ale pozměnila legislativa a došlo ke zvýšení povolené hranice energie střely. Právě proto vznikl výkonnější a v detailech odlišný model Slavia 634, u něhož se poměrně malými změnami podařilo „zrychlit“ diabolku až na 220 m/s (pro srovnání – u šestsettřicetjedničky je to ca o 60 m/s méně). To odpovídá energii blízké 16 J. S takovým výkonem už se dá nejen spolehlivěji střílet na větší vzdálenosti, ale případně i lovit drobnou zvěř, samozřejmě pouze v zemích, kde to zákon dovoluje.

Smysluplná sázka na tradici

Česká zbrojovka Uherský Brod svůj sortiment střelných zbraní před sedmi roky rozšířila o moderní, velmi povedené větrovky řady CZ 200 (budeme se jim věnovat někdy příště), nicméně na své tradiční zlamovací vzduchovky nezanevřela a zjevně tak nemíní činit ani v dohledné budoucnosti. Nepochybně k velké radosti mnoha tuzemských i zahraničních zákazníků. Modely Slavia tak i nadále zůstávají respektovanými pokračovatelkami toho nejlepšího z dlouhé tradice výroby vzduchových zbraní v České zbrojovce Uherský Brod a sázkou na jistotu pro každého, kdo za nevelký peníz hledá pro rekreační vzduchovou střelbu, základní výcvik ve střelbě a případně i lov vysokou kvalitu, dobrou přesnost a naprostou spolehlivost.

Slavia 630

Standard ráž 4,5 mm, celková délka 1160 mm, výška 195 mm, šířka 40 mm, délka hlavně 530 mm, hmotnost 3000 g

Slavia 631 Lux

ráž 4,5 mm, celková délka 1160 mm, výška 204 mm, šířka 40 mm, délka hlavně 530 mm, hmotnost 3100 g

Slavia 634

ráž 4,5 mm, 5,5 mm, celková délka 1080 mm, výška 204 mm, šířka 40 mm, délka hlavně 450 mm ,hmotnost 3000 g

 
Nákupní košík
Váš košík je prázdný
VirtueMart
Výrobci